Panebože, hoří! Potřebuješ hasičák! Kde je? Poběžíš pro něj? Nemůžeš odejít od požáru a nechat tam děti. Takže si je vezmeš s sebou? No to než se vrátíte! Dokážeš pak hasičák spustit?
Došlo mi, že nevím, co bych v takové situaci dělala, že my ženy potřebujeme něco opravdu jednoduchého, co lze dobře zvládnout i ve stresu.
Došlo mi, že nevím, co bych v takové situaci dělala, že my ženy potřebujeme něco opravdu jednoduchého, co lze dobře zvládnout i ve stresu.
V srpnu jsme s agenturou STEM/MARK dělali průzkum, jak si české domácnosti stojí v požární ochraně.
Vyplývá z něj, že nejen já, ale spousta z vás má podobné pocity. Z požáru máme obavy, hasičák použít neumíme. V podstatě neřešitelná situace. Jen uzavřít pojištění proti požáru a modlit se. No jo, ale pojištění zafunguje, až když něco shoří a tam se nikdo z nás dostat nechce.
Z průzkumu jsme zjistili, že každý druhý člověk se obává, že při požáru zpanikaří. Ukazuje se navíc, že své reakce se bojí více ženy než muži. 43 % z nás neví, jak by se v takové situaci zachovalo. Mámy na mateřské dovolené jsou v tomto směru ještě citlivější. Vlastní paniky se obávají čtyři z pěti. Hasiči potvrzují, že v tomto stresovém momentu se člověk chová, jako byl měl IQ 50. Prostě nedokážeme nic kloudného vymyslet.
Zajímalo nás, jestli to lidé v našem okolí mají s požáry a hasičáky stejně jako my. Slýcháme ze všech stran podobnou odpověď, něco jako: „noo, hasičák mám někde v garáži, asi.”
No, co na to říct? Že to naprosto chápu. Máme to totiž stejně. Proto jsme vlastně Foga s Michalem vytvořili. Chtěli jsme mít možnost jednoduše zasáhnout. Rychle a bez přemýšlení zlikvidovat požár dřív, než bude zle.
Úplně mě děsí představa, že mi doma něco chytne, teď v tom stresu zamrznu nebo mě zaplaví panika a v tomhle stavu se budu pokoušet zprovoznit hasičák. Došlo mi, že to ani neumím…
Šli jsme ho proto koupit. Postavili jsme hranici dřeva podle normy, ať to má nějakou kulturu a po pořádném rozhoření jsem se požár jala hasit. No řeknu ti, streees jako blázen!
A to hořelo venku a na vše jsem byla připravená. V klíčový moment jsem tu pojistku na hasičáku ale stejně hledala. Překvapil mě efekt při spuštění hasičáku, takže než jsem se během pár vteřin vzpamatovala cenné hasivo bylo skoro pryč. Chodila jsem kolem požáru a snažila se přes hustý kouř vidět, kde oheň ještě neustal. Pak jsem ucítila, že mi hasivo dochází, ale pořád nebylo uhašeno! Měla jsem hasící přístroj na 3krát větší požár, ale dala jsem to jen tak tak. Bylo evidentní, že jsem neměla ponětí, jak na to.To ostatně potvrzuje i profesionální hasič a lektor Milan Zavřel: „Ani lidé, kteří jsou teoreticky školení, jak hasičák použít, nemají techniku hašení zvládnutou.“
Co ale bylo potom uhašení? Bordel, ale děsný bordel! Prášek z hasičáku se rozletěl do širokého okolí, zasypal všechno. Teď si představ, že to vystříkáš doma! Ten jemný prach zaleze všude. Do spotřebičů, na knihy, na obrazy, nábytek i do potravin. Když opadne euforie z uhašení, zůstanou jen oči pro pláč.
Jedna věc je zvládnout ten stres a dokázat hasičák použít. Druhá věc je, co po něm zbude za spoušť.
Jsem pyšná, že máme elegantní řešení, které my ženy velmi oceníme a které nám sedne. Foga zvládneš použít i v té nejstresovější situaci.. Hodíš, neřešíš!
Dobré je strčit Foga do šuplíku v kuchyni a je to. Máš ji po ruce, nekazí ti design vymazlené kuchyně a hned je po katastrofě. Bude to tvůj parťák. Budeš připravená na všechno a žádná katastrofa nehrozí.
Jsem tak hrdá a vděčná zároveň, že ti Foga můžu nabídnout. Ničeho se neboj, jde to s ní samo. Prostě to uhasí za tebe.